  • TC2055-3.3VCTTR
TC2055-3.3VCTTR
advertisement
Manufacturer No:
TC2055-3.3VCTTR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-TC2055-3.3VCTTR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
TC2055-3.3VCTTR
Description:
Enable Fixed TC2055 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 29303
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TC2055-3.3VCTTR
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    TC2055
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    100mA
  • Quiescent Current
    55μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    80μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.14V @ 100mA
  • PSRR
    50dB (100kHz)
  • Dropout Voltage
    90mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.09V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Length
    2.9mm