  • NCP303LSN42T1
NCP303LSN42T1
advertisement
Manufacturer No:
NCP303LSN42T1
HK JDW NO:
598-NCP303LSN42T1
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
NCP303LSN42T1
Description:
1.5V 5 Terminals 5-Pin NCP303 Voltage supervisor 1 Channels Min 800mV Max 10V
Quantity:
In Stock : 17315
Step5Bar-code shipping tag
NCP303LSN42T1
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 6 days ago)
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn80Pb20)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    NCP303
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Operating Supply Current
    500nA
  • Nominal Supply Current
    500nA
  • Accuracy
    2 %
  • Voltage - Threshold
    4.2V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    Adjustable/Selectable
  • Threshold Voltage
    +4.2V
  • Undervoltage Threshold
    4.116V
  • Overvoltage Threshold
    4.284V
  • Length
    3mm