  • NCP302HSN30T1G
NCP302HSN30T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP302HSN30T1G
HK JDW NO:
598-NCP302HSN30T1G
Datasheet:
NCP302HSN30T1G
Description:
1.5V5 Terminals 5-Pin NCP302 Voltage supervisor1 Channels Min 800mV Max 10V
Purchasing and Inquiry
NCP302HSN30T1G Overview
There are 5 terminals connected to this power management, which makes it easy to mount. A Tape & Reel (TR) package is used to package the power management. The purpose of this IC management is to provide you with a reference of 1 functions. Depending on the power managment ic you are looking at, you can find a total of 1 channels. Please find attached SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 functions for your reference in this IC power. There are a lot of similarities between this IC power and other Simple Reset/Power-On Reset products. The package peak reflow temperature is specified to be 260. IC management conducts at a voltage of 1.5V. IC management is possible to find a succession of 1 voltages that have been checked. Using Surface Mount, IC management is mounted. There is a subcategory of this power ic known as Power Management Circuits. In total, IC powers are 5 pins on the board. This power management system has 5 pins. I should note that the minimum supply voltage (Vsup) for this IC management should be at least 800mV, which is the minimum supply voltage that should be applied. There should be no more than 10V volts of maximum supply voltage (Vsup) in this power management. Power management' mounting is recommended to be done with the Surface Mount type of mounting. The temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~125°C TA. During operation, this power management system outputs Push-Pull, Totem Pole. In order to maintain a stable supply current for the power management, 500nA is the recommended value. There are also other features in the software such as [0], just to mention a few. It is always advisable to use NCP302, the base supervisor number, when searching for similar PMICs from the manufacturer. If you want to work with PMIC chip, you will need to supply PMIC chip with a temperature at least of 1.3μA.
NCP302HSN30T1G Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 800mV
500nA operating supply current
NCP302HSN30T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP302HSN30T1G Voltage Supervisors applications.
  • Insulation fault location system
  • Military communications
  • Smart meter
  • Automotive power systems
  • Electronics installed in the vehicle
  • DVR
  • Leakage current detection
  • Dash board
  • Power distribution systems of infant care room
  • Computer applications
Step5Bar-code shipping tag
NCP302HSN30T1G
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    DETECTION THRESHOLD VOLTAGE IS 3.0V
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Base Part Number
    NCP302
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
    500nA
  • Max Supply Current
    1.3μA
  • Accuracy
    2 %
  • Reset
    Active High
  • Voltage - Threshold
    3V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    Adjustable/Selectable
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.94V
  • Max Reset Threshold Voltage
    3.06V
  • Threshold Voltage
    +3V
  • Undervoltage Threshold
    2.94V
  • Overvoltage Threshold
    3.06V
  • Height
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.5mm