  • NCP302HSN30T1
NCP302HSN30T1
advertisement
Manufacturer No:
NCP302HSN30T1
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP302HSN30T1
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
NCP302HSN30T1
Description:
1.5V 5 Terminals 5-Pin NCP302 Voltage supervisor 1 Channels Min 800mV Max 10V
Quantity:
In Stock : 16449
Step5Bar-code shipping tag
NCP302HSN30T1
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 1 day ago)
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    5
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn80Pb20)
  • Additional Feature
    DETECTION THRESHOLD VOLTAGE IS 3.0V
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Base Part Number
    NCP302
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Operating Supply Current
    500nA
  • Nominal Supply Current
    500nA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Accuracy
    2 %
  • Watchdog Timer
  • Reset
    Active High
  • Voltage - Threshold
    3V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    Adjustable/Selectable
  • Threshold Voltage
    +3V
  • Undervoltage Threshold
    2.94V
  • Overvoltage Threshold
    3.06V
  • Length
    3mm