  • NCP15XM472E03RC
NCP15XM472E03RC
advertisement
Manufacturer No:
NCP15XM472E03RC
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-NCP15XM472E03RC
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
NCP15XM472E03RC
Purchasing and Inquiry
NCP15XM472E03RC Overview
There is a Tape & Reel (TR) package for NTC thermistors. It's in the 0402 (1005 Metric) package for convenience. A NTC thermistor's resistance tolerance is ±3% in order to work. If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature of NTC thermistors to -40°C~125°C. There are 2 terminations on these NTC thermistors. NTC thermistors must have their 2 pins connected in order to function properly. This electronic component can absorb power dissipation of 0.1W. The NTC thermistor is capable of dissipating a maximum of 100mW to operate. If the maximum current of the NTC thermistors is set to 3.8mA, then the fuse element will not suffer too much degradation.
NCP15XM472E03RC Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NCP15 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
4.7kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
Current Rating of 3.8mA
3% Tolerance
NCP15XM472E03RC Applications
There are a lot of Murata Electronics NCP15XM472E03RC NTC Thermistors applications.
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Compensation of pressure sensors
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Liquid Level Sensing
  • Automotive Electronics
  • Water heaters
  • Temperature regulation and measurement
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
Step5Bar-code shipping tag
NCP15XM472E03RC
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NCP15
  • Tolerance
    3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    4.7kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    500μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Current Rating
    3.8mA
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    2 %
  • Resistance Tolerance
    ±3%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    4.7k
  • B Value Tolerance
    ±2%
  • B25/85
    3545K
  • Thermal Sensitivity Index
    3500 K
  • B25/50
  • Length
    1mm