  • NCP1550SN25T1
NCP1550SN25T1
advertisement
Manufacturer No:
NCP1550SN25T1
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP1550SN25T1
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
NCP1550SN25T1
Description:
5 Terminals 2.45V~5.5V NCP1550 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
NCP1550SN25T1 Overview
Capsuled in the SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 package, the switching controller can be used for a wide range of applications. There is sufficient capacity to generate switching controller for outputs 1. There is a Tape & Reel (TR) solid enclosure around the pmic. A total of Transistor Driver dc switching's outputs can be handled by it. Voltages 2.45V~5.5V are the dc control's supply voltage and operating voltage, respectively. Worked in an dc switcher with a -40°C~85°C TA rating. dc dc regulator is made easier with Surface Mount. In order to control switching efficiently, the dcdc regulator features Enable. An analog IC SWITCHING CONTROLLER is connected to the switch converters. There are a terminal (s) on the switching converters that are designed at DUAL. There are many different types of terminations for 5. To name a few of the control techniques these dc dc converter ics adapt, it includes PULSE WIDTH MODULATION. A DC switcher's nominal voltage of 5V is input. Search for "NCP1550" to find other relevant dc to dc converter ics. In particular, switching converter belongs to the Switching Regulator or Controllers family. It is recommended that the input voltage of the dc dc voltage regulator be 2.45V. As determined by the test statistics, the output voltage of DC regulator is 2.5V. Considering the dc to dc regulator can only accept 5.5V input voltage, it is important to take note of this. Switching controller operates at 600kHz Hz. The value of DC to DC voltage regulator is set to PFM CONTROL TECHNIQUE IS ALSO POSSIBLE in order to better satisfy the requirement.
NCP1550SN25T1 Features
Transistor Driver Outputs
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
Frequency: 600kHz
PFM CONTROL TECHNIQUE IS ALSO POSSIBLE
NCP1550SN25T1 Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1550SN25T1 DC to DC converter applications.
  • Serial communication converter
  • Injection molding machinery
  • Handheld GPS
  • Various precision measuring detectors
  • Automatic testing equipment
  • ATMs
  • Cutting machine tools
  • Series voltage regulation circuits
  • Flexible manufacturing cells
  • Nuclear power plants
Step5Bar-code shipping tag
NCP1550SN25T1
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn80Pb20)
  • Additional Feature
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Frequency
    600kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    NCP1550
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.45V~5.5V
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    2.45V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Input Voltage (Max)
    5.5V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    3mm