  • NCP1450ASN19T1
NCP1450ASN19T1
advertisement
Manufacturer No:
NCP1450ASN19T1
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP1450ASN19T1
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
NCP1450ASN19T1
Description:
5 Terminals 0.9V~6V NCP1450A DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 180kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
NCP1450ASN19T1 Overview
Capsuled in the SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 package, the switching controller can be used for a wide range of applications. This dc motor controller can be used to generate outputs with 1 numbers. PMIC packaging is solid with a Tape & Reel (TR) enclosure. It is capable of handling Transistor Driver dc switching's outputs (s). 0.9V~6V is the supply voltage and the operating voltage of the dc control. Workable in an dc switcher where -40°C~85°C TA is the -40°C~85°C TArm. A switching controller such as this can switch at a value of 180kHz . The Surface Mount allows it to be used for dc dc regulator in general. The dcdc regulator features Enable for efficient switching control. Thare switch converters are connected to an analog integrated circuit (IC) of type SWITCHING CONTROLLER. The switching converters's terminal (s) are designed at DUAL . An array of 5 terminations of dc switching. The control methods that these dc dc converter ics use include PULSE WIDTH MODULATION. 5V nominal DC switcher's voltage input. NCP1450A can be searched for other relevant dc to dc converter ics. Switching converter is a type of Switching Regulator or Controllers in particular. DC regulator outputs 1.9V voltage according to the test statistics. It is estimated that this dc regulatorhas a maximum frequency of 216kHz.
NCP1450ASN19T1 Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 180kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
NCP1450ASN19T1 Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1450ASN19T1 DC to DC converter applications.
  • Various precision measuring detectors
  • Electric heating, lighting
  • Telecommunications equipment
  • Game consoles
  • Communication system
  • Boring machines
  • Electric water heaters
  • Adjustable voltage or current linear circuits
  • Textile machinery
  • Smoke exhaust equipment
Step5Bar-code shipping tag
NCP1450ASN19T1
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn80Pb20)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    NCP1450A
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    1.9V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~6V
  • Control Features
    Enable
  • Topology
    Boost
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    180kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Max Frequency
    216kHz
  • Duty Cycle (Max)
    80%
  • Length
    3mm