  • NC7WZ32K8X
NC7WZ32K8X
advertisement
Manufacturer No:
NC7WZ32K8X
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NC7WZ32K8X
Package:
8-VFSOP (0.091, 2.30mm Width)
Datasheet:
NC7WZ32K8X
Description:
3.3V V 11 ns ns 4.8 ns ns 2.3mm mm Gates & Inverters 32mA mA 700μm mm 30mg mg Surface Mount Surface Mount 1.65V~5.5V V 1μA μA
Purchasing and Inquiry
NC7WZ32K8X Overview
Shipped in 8-VFSOP (0.091, 2.30mm Width), the part is easy to ship overseas. To ensure high reliability, a new packaging method Tape & Reel (TR) is used. According to OR Gate logic, the algorithm works. A voltage of 1.65V~5.5V is needed to ensure full function of the part. The operating temperature is extended to around -40°C~85°C. Mounted in Surface Mount. High and low output current states are both 32mA 32mA. There are several in the 7WZ series. Total terminations are 8. There are 2 features that significantly enhance the user experience. The chip is a part of LVC/LCX/Z. 7WZ32 can help you find device variants. There are a number of applications for logic devices mounted with the Surface Mount pin. You can find the functions of the 8 pins in the datasheets. Parts in quiescent state carry 1μA current. In this logic device, the value is Gates. A 50pF load capacitance is present in the part. 5.5V is the maximum supply voltage (Vsup). The method TAPE AND REEL has been incorporated into the package. It is specified in the datasheet that the part requires It is specified in the datasheet that the part requires 3.3V power supplies. power supplies. Device output current is 32mA. There are 1 outputs on the device. Operation is based on 2 elements in total.
NC7WZ32K8X Features
OR Gate Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
LVC/LCX/Z Family
Quiescent Current: 1μA
Output Current: 32mA
NC7WZ32K8X Applications
There are a lot of ON Semiconductor NC7WZ32K8X Gates and Inverters applications.
  • Electrical tools
  • Hair dryer
  • Fan
  • Small ground power station
  • Fishery-optical complementary power station
  • Automotive voltage monitoring
  • Residual current/leakage current protection
  • Roof distributed power station
  • Island protection
  • Television
Step5Bar-code shipping tag
NC7WZ32K8X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-VFSOP (0.091, 2.30mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    30mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    7WZ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    7WZ32
  • Number of Outputs
    1
  • Number of Elements
    2
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Output Current
    32mA
  • Propagation Delay
    11 ns
  • Quiescent Current
    1μA
  • Turn On Delay Time
    4.8 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    OR
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    OR Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    3.7ns @ 5V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Height
    700μm
  • Length
    2.3mm
  • Width
    2mm