  • NC7SZ14FHX
NC7SZ14FHX
advertisement
Manufacturer No:
NC7SZ14FHX
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NC7SZ14FHX
Package:
6-UFDFN
Datasheet:
NC7SZ14FHX
Description:
3.3V V 5.9 ns ns 15.6 ns ns Gates & Inverters 20mg mg Surface Mount Surface Mount 1.65V~5.5V V 1μA μA
Purchasing and Inquiry
NC7SZ14FHX Overview
Packed in 6-UFDFN, the part is convenient for shipping overseas. In order to provide high reliability, an advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used. A Inverter logic principle governs its operation. Ensure the part's full functionality by setting the voltage to 1.65V~5.5V. Temperatures around -40°C~85°C are extended for operation. In Surface Mount, the part is mounted. The high and low state of output current is 32mA 32mA. 7SZ is the series it belongs to. 6 terminations have been made so far. It has 1 functions that enhance user experience significantly. There is a chip in this package that is a part of LVC/LCX/Z. Try searching with 7SZ14 if you're looking for device variants. Logic devices with Surface Mount mounting are widely used in many applications. For functions related to 6 pins, please refer to the datasheets. The part has 1μA current flowing through it in the quiescent state. A logic device of this type is a Gates. The circuits in this device number 1. In this part, the load capacitance is 50pF. In this case, Vsup reaches its maximum value. The method TAPE AND REEL is packed into it. Datasheets indicate that this part requires 3.3V power supply. There are Schmitt Trigger features in it.
NC7SZ14FHX Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
LVC/LCX/Z Family
Quiescent Current: 1μA
NC7SZ14FHX Applications
There are a lot of ON Semiconductor NC7SZ14FHX Gates and Inverters applications.
  • Overcurrent/Short circuit protection
  • Range hood
  • Scanner
  • Mountain power station
  • Fishery-optical complementary power station
  • Flashlight
  • Hair dryer
  • Ship
  • Photovoltaic system
  • Computer
Step5Bar-code shipping tag
NC7SZ14FHX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-UFDFN
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    20mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    7SZ
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium (Ni/Pd)
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.35mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    7SZ14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Number of Circuits
    1
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    5.9 ns
  • Quiescent Current
    1μA
  • Turn On Delay Time
    15.6 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.024 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    5.9ns @ 5V, 50pF
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    7.5 ns
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Logic Level - Low
    0.2V ~ 1.2V
  • Logic Level - High
    1.4V ~ 3.6V
  • Height Seated (Max)
    0.55mm