  • NC7ST04P5X
NC7ST04P5X
advertisement
Manufacturer No:
NC7ST04P5X
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NC7ST04P5X
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
Description:
5V V 26 ns ns 31 ns ns 2mm mm Gates & Inverters 2mA mA 900μm mm 23g mg Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V 1μA μA
Purchasing and Inquiry
NC7ST04P5X Overview
The part can be shipped overseas conveniently because it is packaged in 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353. This packaging method provides high reliability because it uses advanced packaging techniques. Based on the Inverter logic principle, it works. Voltage 4.5V~5.5V is needed to ensure the part's full functionality. Around -40°C~85°C is the extended operating temperature. Surface Mount is the mounting position of the part. Neither the high 2mA 2mA low state of output current is 2mA 2mA. A 7ST series product. A total of 5 terminations have been recorded. It has 1 functions that enhance user experience significantly. It is part of the HST/T family of chips. Try searching with 7ST04 if you're looking for device variants. Many applications require the use of this logic device with its Surface Mount mounting. For details about the functions of 5 pins, please refer to the datasheets. The part has 1μA current flowing through it in the quiescent state. It is a typical Gates logic device. The industry TAPE AND REEL method is included. According to the datasheet, the part requires 5V power supply. A device rated at 2mA has 2mA output current. Operation is based on 1 elements in total. There is a specified operating supply voltage for the chip of 5V volts.
NC7ST04P5X Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
HST/T Family
Quiescent Current: 1μA
Output Current: 2mA
NC7ST04P5X Applications
There are a lot of ON Semiconductor NC7ST04P5X Gates and Inverters applications.
  • Island protection
  • Photovoltaic grid-connected power system
  • Remote monitoring
  • Flashlight
  • Electrical tools
  • Hair dryer
  • Computer
  • Washing machine
  • Automotive voltage monitoring
  • Grid adaptation function
Step5Bar-code shipping tag
NC7ST04P5X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    23g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    7ST
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    7ST04
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Power Supplies
    5V
  • Output Current
    2mA
  • Propagation Delay
    26 ns
  • Quiescent Current
    1μA
  • Turn On Delay Time
    31 ns
  • Family
    HST/T
  • Current - Output High, Low
    2mA 2mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.002 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    26ns @ 5.5V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Logic Level - Low
    0.8V
  • Logic Level - High
    2V
  • Height
    900μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm