  • NC7S14M5X
NC7S14M5X
advertisement
Manufacturer No:
NC7S14M5X
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NC7S14M5X
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
NC7S14M5X
Description:
2/6V V 4.5 ns ns 17 ns ns 2.9mm mm Gates & Inverters 2.6mA mA 1.4mm mm 29.993795mg mg Surface Mount Surface Mount 2V~6V V 1μA μA
Purchasing and Inquiry
NC7S14M5X Overview
As the part is packed in SC-74A, SOT-753, international shipping is convenient. To ensure high reliability, a new packaging method Tape & Reel (TR) is used. According to Inverter logic, the algorithm works. Ensure the part's full functionality by setting the voltage to 2V~6V. An extended operating temperature of -40°C~85°C degrees Celsius. In Surface Mount, the part is mounted. In both high and low states, output current is 2.6mA 2.6mA. 7S is its series number. Total terminations are 5. This part is equipped with 1 functions that will greatly enhance the user's experience. The chip is a part of HC. If you are looking for device variants, try search with 7S14. This logic device is widely used in a wide variety of applications because it is Surface Mount mounted. For functions related to 5 pins, please refer to the datasheets. In the quiescent state, the part has 1μA current flowing through it. The logic device in this example is a typical Gates. In addition to this, it is packed with the industry TR method. Power supplies required for this part are specified in the datasheet as 2/6V. A device with an output current of 2.6mA is rated. Operation is based on 1 elements in total. A feature of it is Schmitt Trigger.
NC7S14M5X Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
HC Family
Quiescent Current: 1μA
Output Current: 2.6mA
NC7S14M5X Applications
There are a lot of ON Semiconductor NC7S14M5X Gates and Inverters applications.
  • Illumination
  • Home theater
  • Automotive voltage monitoring
  • Ship
  • Solar energy generation
  • Residual current/leakage current protection
  • Range hood
  • Audio
  • Pocket PC
  • Television
Step5Bar-code shipping tag
NC7S14M5X
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to NC7S14M5X.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Logic Level - High
    1.5V ~ 4.2V
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Ambient Temperature Range High
    85°C
  • Height
    1.4mm
  • Length
    2.9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    29.993795mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    7S
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Base Part Number
    7S14
  • Number of Elements
    1
  • Power Supplies
    2/6V
  • Voltage
    5V
  • Output Current
    2.6mA
  • Propagation Delay
    4.5 ns
  • Quiescent Current
    1μA
  • Turn On Delay Time
    17 ns
  • Family
    HC
  • Logic Function
    Inverting
  • Current - Output High, Low
    2.6mA 2.6mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    17ns @ 6V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Logic Level - Low
    0.3V ~ 1.5V