  • NC12KC0101JBB
NC12KC0101JBB
advertisement
Manufacturer No:
NC12KC0101JBB
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-NC12KC0101JBB
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Description:
NC12 Series NTC THERMISTOR Tolerance:5% 100 Surface Mount -55°C~150°C 3470K Tape & Reel (TR)
Quantity:
In Stock : 103
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
NC12KC0101JBB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    NC12
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    100Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power Rating
    120mW
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    120mW
  • Depth
    1.25mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    100
  • B25/85
    3470K
  • Thermal Sensitivity Index
    3470 K
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm