  • N74F657D,623
N74F657D,623
advertisement
Manufacturer No:
N74F657D,623
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
318-N74F657D,623
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
N74F657D,623
Purchasing and Inquiry
N74F657D,623 Overview
Logical driver uses a neat 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. Tape & Reel (TR) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Transceiver, Non-Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 4.5V~5.5V. Qualified to operate within 0°C~70°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 3mA 24mA; 15mA 64mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 1 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74F series devices. 24 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 5V. This electronic component belongs to the F/FAST family. 24 pins are set with the electric part. Enhanced with 2 ports. The bus transceiver employs 8 bits for each element. You can search "74F657" for other related electrical components. To supply the device, a minimum voltage of 4.5V is a must. Logical driver features PARITY GENERATION A TO B; IOL = 24MA @ VOL = 0.5V FOR PORT A; IOH = 3MA @ VOH = 2.4V FOR PORT A to better serve the need.
N74F657D,623 Features
PARITY GENERATION A TO B; IOL = 24MA @ VOL = 0.5V FOR PORT A; IOH = 3MA @ VOH = 2.4V FOR PORT A
N74F657D,623 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. N74F657D,623 Buffers & Transceivers applications.
  • Wireless communication
  • Carrier phase observations
  • Automation systems
  • Portable radio
  • Cell phones
  • Wireless multimedia center in smart home
  • Bar, KTV wireless entertainment
  • Broadcast application
  • High-speed computer links
  • Data center
Step5Bar-code shipping tag
N74F657D,623
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Series
    74F
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    24
  • Additional Feature
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    74F657
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
    2
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA; 15mA 64mA
  • Logic Type
    Transceiver, Non-Inverting
  • Output Polarity
    TRUE
  • Number of Bits per Element
    8
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm