  • N74F540N,602
N74F540N,602
advertisement
Manufacturer No:
N74F540N,602
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
318-N74F540N,602
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
N74F540N,602
Purchasing and Inquiry
N74F540N,602 Overview
Logical driver uses a neat 20-DIP (0.300, 7.62mm) package. Tube external packaging. Available in Through Hole. Voltage buffer adopts Buffer, Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 4.5V~5.5V. Qualified to operate within 0°C~70°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 15mA 64mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 1 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74F series devices. 20 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 5V. Electronic parts from the F/FAST family are used in this part. 20 pins are set with the electric part. Enhanced with 2 ports. The bus transceiver employs 8 bits for each element. You can search "74F540" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. The digital buffer starts up under ENABLE LOW control technology. It is recommended to use a 5V power supply. To supply the device, a minimum voltage of 4.5V is a must. Logical driver features WITH DUAL OUTPUT ENABLE to better serve the need.
N74F540N,602 Features
Bus Driver/Transceivers
WITH DUAL OUTPUT ENABLE
N74F540N,602 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. N74F540N,602 Buffers & Transceivers applications.
  • Wireless interactive experience
  • Desktop PC
  • Car alarm systems
  • Remote controls
  • High-speed computer links
  • Lamps
  • Satellite radio receiver
  • Vehicle, ship, aircraft navigation and positioning
  • Satellite communications networks
  • SONET/SDH Network
Step5Bar-code shipping tag
N74F540N,602
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Additional Feature
    WITH DUAL OUTPUT ENABLE
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74F540
  • Pin Count
    20
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
    2
  • Family
    F/FAST
  • Current - Output High, Low
    15mA 64mA
  • Logic Type
    Buffer, Inverting
  • Output Polarity
    INVERTED
  • Max I(ol)
    0.064 A
  • Number of Bits per Element
    8
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    7.5 ns
  • Propagation Delay (tpd)
    5 ns
  • Control Type
    ENABLE LOW
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    75mA
  • Height Seated (Max)
    4.2mm
  • Length
    26.73mm
  • Width
    7.62mm