  • N74F3037D,518
N74F3037D,518
advertisement
Manufacturer No:
N74F3037D,518
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-N74F3037D,518
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
N74F3037D,518
Description:
5V V 10.3mm mm Gates & Inverters 4.5V~5.5V V
Step5Bar-code shipping tag
N74F3037D,518
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Circuits
    4
  • Load Capacitance
    50pF
  • Family
    F/FAST
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    67mA 160mA
  • Logic Type
    NAND Gate
  • Max I(ol)
    0.16 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    5ns @ 5V, 50pF
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    5.5 ns
  • Propagation Delay (tpd)
    5.5 ns
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Logic Level - Low
    0.8V
  • Logic Level - High
    2.4V
  • Length
    10.3mm
  • Width
    7.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
  • Published
    1999
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V