  • N74F245DB,112
N74F245DB,112
advertisement
Manufacturer No:
N74F245DB,112
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
318-N74F245DB,112
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
N74F245DB,112
Purchasing and Inquiry
N74F245DB,112 Overview
Logical driver uses a neat 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. Tube external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Transceiver, Non-Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 4.5V~5.5V. Qualified to operate within 0°C~70°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 3mA 24mA; 15mA 64mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 1 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74F series devices. 20 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 5V. This electronic part belongs to the F/FAST family of parts. 20 pins are set with the electric part. Enhanced with 2 ports. The bus transceiver employs 8 bits for each element. You can search "74F245" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. The digital buffer starts up under COMMON CONTROL control technology. It is recommended to use a 5V power supply. To supply the device, a minimum voltage of 4.5V is a must.
N74F245DB,112 Features
Bus Driver/Transceivers
N74F245DB,112 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. N74F245DB,112 Buffers & Transceivers applications.
  • Point-to-point networking
  • interconnection between computers
  • Ethernet circuitry
  • Switching system
  • Wireless teaching
  • interconnection between switches
  • TV signal transmission
  • Fiber distributed data interface (FDDI)
  • Vehicle, ship, aircraft navigation and positioning
  • Military satellite communications
Step5Bar-code shipping tag
N74F245DB,112
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Translation
    N/A
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    5.3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e4
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74F245
  • Pin Count
    20
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of Ports
    2
  • Family
    F/FAST
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA; 15mA 64mA
  • Logic Type
    Transceiver, Non-Inverting
  • Output Polarity
    TRUE
  • Max I(ol)
    0.064 A