  • N74F1804D,623
N74F1804D,623
advertisement
Manufacturer No:
N74F1804D,623
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-N74F1804D,623
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
N74F1804D,623
Description:
Gates & Inverters 4.5V~5.5V V
Step5Bar-code shipping tag
N74F1804D,623
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74F1804
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of Circuits
    6
  • Load Capacitance
    50pF
  • Family
    F/FAST
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    48mA 48mA
  • Logic Type
    NAND Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    4.5ns @ 5V, 50pF
  • Propagation Delay (tpd)
    5 ns
  • Logic Level - Low
    0.8V
  • Logic Level - High
    2V
  • Width
    7.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e4
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V