  • N74F153D,602
N74F153D,602
advertisement
Manufacturer No:
N74F153D,602
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-N74F153D,602
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
N74F153D,602
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V 74F153 Signal switch74F Series 1 Outputs2 Functions
Purchasing and Inquiry
N74F153D,602 Overview
Providing this information in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) enables digital switch board space to be saved.As a result, it is packaged in the way of Tube.Mounting is performed using Surface Mount.the multiplexers uses IC Multiplexer as the analog IC.By maintaining the operating temperature at 0°C~70°C, turn signal switch will not be affected by external factors.Design engineers have more flexibility when digital controlled switch operates at 4.5V~5.5V voltage.These multiplexers are members of the 74F series, which provide extensive application potential.Among its basic features are 16 terminations.Its logic switch base part number is 74F153 which can also be used to find its logic switch related parts.The multiplexer's system is powered by 5V volts.This turn signal switch has a total of 16 component pins.At the end of a conductor, it uses GULL WING as the point where the conductor ends.I would like to refer to the logic switch as a member of the F/FAST family.Avoid unnecessary failures by keeping the supply voltage (Vsup) at 4.5V.In order to avoid unnecessary failures, the maximum supply voltage (Vsup) should be kept at 5.5V.In order to maintain mux switch's normal operation, power is provided to 5V.The turn signal switch operates with 1 outputs.In this multiplexer, there is a total of 4 inputs.
N74F153D,602 Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Power supplies of 5V
N74F153D,602 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. N74F153D,602 Signal Switches / Multiplexers / Decoders applications.
  • Medical industry
  • Enabling block of memory depending on address in memory chips
  • Control unit of Central Processing unit (CPU)
  • Implementing boolean functions with multiple variables
  • Solenoid cooling fan
  • Telephone network
  • Make full adder
  • Memory system of computers
  • Analog to digital conversion
  • Combinational circuit
Step5Bar-code shipping tag
N74F153D,602
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    Multiplexer
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74F153
  • Pin Count
    16
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Circuit
    2 x 4:1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Family
    F/FAST
  • Number of Inputs
    4
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Output Polarity
    TRUE
  • Max I(ol)
    0.02 A
  • Propagation Delay (tpd)
    8 ns
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    20mA
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm