  • N2514-6V0C-RB-WD
N2514-6V0C-RB-WD
advertisement
Manufacturer No:
N2514-6V0C-RB-WD
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-N2514-6V0C-RB-WD
Package:
Molded
Datasheet:
N2514-6V0C-RB-WD
Description:
2500 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Glass Filled 14-Position Board to Board or Cable 0.390 9.91mm Height
Quantity:
In Stock : 104
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
N2514-6V0C-RB-WD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Feature
    Keying Slot, Pick and Place
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    14
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Male Pin
  • Current Rating (Amps)
    1.75A
  • Pitch
    2.54mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    8.59mm
  • Insulation Height
    0.390 9.91mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    2A
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Approval Agency
    UL
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Shrouding
    Shrouded - 4 Wall
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Number of Contacts
    14
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Contact Length - Mating
    0.243 6.17mm
  • Housing Color
  • Max Current Rating
    1.75A
  • Length
    25.1mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    30.0μin 0.76μm
  • Contact Finish Thickness - Post
    200.0μin 5.08μm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Molded
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Glass Filled
  • Housing Material
    Polychlorinated
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C