  • D2514-6002-AR
D2514-6002-AR
advertisement
Manufacturer No:
D2514-6002-AR
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-D2514-6002-AR
Package:
Datasheet:
D2514-6002-AR
Description:
D2500 Series 2-Row Header Solder Brass Tube Through Hole Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled 14-Position Board to Cable/Wire 0.253 6.43mm Height
Quantity:
In Stock : 3884
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
D2514-6002-AR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
  • Housing Material
    Polyester
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Series
    D2500
  • Feature
    Keying Slot
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    14
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    1kV
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Male Pin
  • Current Rating (Amps)
    1.75A
  • Pitch
    2.54mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    8.59mm
  • Insulation Height
    0.253 6.43mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    2A
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.112 2.84mm
  • Shrouding
    Shrouded - 4 Wall
  • Number of Contacts
    14
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Contact Length - Mating
    0.243 6.17mm
  • Contact Gender
    Male
  • Housing Color
  • Overall Contact Length
    0.492 12.50mm
  • Max Current Rating
    2A
  • Length
    25.1mm