  • MVY50VC4R7ME55TP
MVY50VC4R7ME55TP
advertisement
Manufacturer No:
MVY50VC4R7ME55TP
HK JDW NO:
856-MVY50VC4R7ME55TP
Datasheet:
MVY50VC4R7ME55TP
Description:
MVY 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 50mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
MVY50VC4R7ME55TP
    Select All
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Ripple Current
    50mA
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Impedance
    3Ohm
  • Ripple Current @ High Frequency
    50mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.205 5.20mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C