  • MUR20060CTR
MUR20060CTR
advertisement
Manufacturer No:
MUR20060CTR
HK JDW NO:
347-MUR20060CTR
Package:
Twin Tower
Datasheet:
MUR20060CTR
Description:
Rectifiers SI S-FST RECOV 2TWR 50-600V200A600P/420R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MUR20060CTR
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 4 months ago)
  • Package / Case
    Twin Tower
  • Published
    2013
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    25μA @ 50V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.7V @ 50A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    800A
  • Output Current-Max
    100A
  • Current - Average Rectified (Io)
    200A DC
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    200A
  • Reverse Recovery Time
    110 ns
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    400A
  • Reverse Voltage
    600V