  • MUR10040CTR
MUR10040CTR
advertisement
Manufacturer No:
MUR10040CTR
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
HK JDW NO:
347-MUR10040CTR
Package:
Twin Tower
Datasheet:
MUR10040CTR
Description:
Rectifiers SI S-FST RECOV 2TWR 50-600V100A400P/280R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MUR10040CTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 4 months ago)
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Twin Tower
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    25μA @ 50V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 50A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    400A
  • Output Current-Max
    50A
  • Application
    SUPER FAST RECOVERY
  • Current - Average Rectified (Io)
    100A DC
  • Max Reverse Voltage (DC)
    400V
  • Average Rectified Current
    100A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    90 ns
  • Peak Reverse Current
    25μA
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    1500A
  • Reverse Voltage
    400V