  • MSS4200RG
MSS4200RG
advertisement
Manufacturer No:
MSS4200RG
HK JDW NO:
791-MSS4200RG
Package:
Datasheet:
MSS4200RG
Description:
SWITCH SLIDE 4PDT 0.4VA 20V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MSS4200RG
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MSS4200RG.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Actuator Material
    Polyoxymethylene (Acetal) (POM)
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    MSS
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • Number of Positions
    2
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Power Rating
    400mW
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Orientation
    Right Angle
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    4PDT
  • Switch Function
    On-On
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • ELV
    Non-Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    20V
  • Electrical Life
    15,000 Cycles
  • Throw Configuration
    4PDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    20V
  • Mechanical Life
    15,000 Cycles
  • Operating Force
    600gf
  • Contact Timing
    Shorting (MBB)
  • Switch Travel
    2.00mm
  • Length - Tail
    3mm
  • Actuator Length
    7.00mm