  • MSS-102568-14A-90-D
MSS-102568-14A-90-D
advertisement
Manufacturer No:
MSS-102568-14A-90-D
Manufacturer:
CUI Devices
HK JDW NO:
207-MSS-102568-14A-90-D
Package:
Datasheet:
Description:
10 X 2.5 X 6.8 MM, 1.4 MM RAISED
Step5Bar-code shipping tag
MSS-102568-14A-90-D
    Select All
  • Contact Material
    Nickel
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Actuator Material
    Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Mfr
    CUI Devices
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Series
  • Current Rating (Amps)
    300mA (DC)
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    PC Pin
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Electrical Life
    2,000 Cycles
  • Mechanical Life
    10,000 Cycles
  • Operating Force
    250gf
  • Contact Timing
    Not Specified
  • Switch Travel
    1.60mm
  • Voltage Rating - DC
    24 V