  • MSMBG18AE3
MSMBG18AE3
advertisement
Manufacturer No:
MSMBG18AE3
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-MSMBG18AE3
Package:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet:
MSMBG18AE3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MSMBG18AE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Breakdown (Min)
    20V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Clamping Voltage
    29.2V
  • Peak Pulse Current
    20.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    18V
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-215AA, SMB Gull Wing
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ