  • MS1751M48B-FHR
MS1751M48B-FHR
advertisement
Manufacturer No:
MS1751M48B-FHR
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-MS1751M48B-FHR
Package:
Datasheet:
MS1751M48B-FHR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MS1751M48B-FHR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Weight
    1.5lb 670.0g
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Plastic
  • Series
    MS1751-H
  • Size / Dimension
    Rectangular/Rounded - 171mm Lx153mm H
  • Feature
    Auto Restart
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    48VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.950A
  • RPM
    4500 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    352.1 CFM (9.86m3/min)
  • Noise
    66.0 dB(A)
  • Static Pressure
    1.000 in H2O (249.1 Pa)