  • MR4020X12B1-RSR
MR4020X12B1-RSR
advertisement
Manufacturer No:
MR4020X12B1-RSR
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-MR4020X12B1-RSR
Package:
Datasheet:
MR4020X12B1-RSR
Description:
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MR4020X12B1-RSR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Weight
    0.053lb 24.04g
  • Material - Frame
    Plastic
  • Published
    2017
  • Series
    MR4020
  • Size / Dimension
    Square - 40mm Lx40mm H
  • Feature
    Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.150A
  • Approval Agency
    CE, cUL, TUV, UL
  • RPM
    12000 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    17.3 CFM (0.484m3/min)
  • Noise
    41.0 dB(A)
  • Static Pressure
    0.540 in H2O (134.5 Pa)