  • MR055A222FTA
MR055A222FTA
advertisement
Manufacturer No:
MR055A222FTA
HK JDW NO:
66-MR055A222FTA
Description:
0.0022μF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
MR055A222FTA
  • Type
    Parameter
    Select All
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Capacitance
    0.0022μF
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    1909
  • Positive Tolerance
    1%
  • Negative Tolerance
    1%
  • Height
    5.97mm
  • Length
    4.83mm
  • Width
    2.28mm