  • MPX256K305R
MPX256K305R
advertisement
Manufacturer No:
MPX256K305R
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-MPX256K305R
Package:
Radial
Datasheet:
MPX256K305R
Description:
MPX 25μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 305V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Quantity:
In Stock : 14412
Step5Bar-code shipping tag
MPX256K305R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MPX
  • Size / Dimension
    2.264Lx1.181W 57.50mmx30.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    25μF
  • Voltage - Rated AC
    305V
  • Lead Spacing
    2.067 52.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.791 45.50mm