  • MPT-03-6.30-01-L-V
MPT-03-6.30-01-L-V
advertisement
Manufacturer No:
MPT-03-6.30-01-L-V
Manufacturer:
Samtec
HK JDW NO:
680-MPT-03-6.30-01-L-V
Package:
Datasheet:
Description:
VERTICAL POWER TERMINAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MPT-03-6.30-01-L-V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Material - Insulation
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    PowerStrip™ 30 MPT
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Guide, Latch Lock
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header, Male Blades
  • Number of Positions
    3
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    812V
  • Additional Feature
    POWER STRIP
  • Fastening Type
    Locking Ramp
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    30A
  • Pitch
    0.197 5.00mm
  • Total Number of Contacts
    3
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.906 inch
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.49 inch
  • Empty Shell
  • Body Depth
    0.448 inch