  • MPI4040R1-6R8-R
MPI4040R1-6R8-R
advertisement
Manufacturer No:
MPI4040R1-6R8-R
HK JDW NO:
255-MPI4040R1-6R8-R
Package:
1816 (4540 Metric)
Datasheet:
MPI4040R1-6R8-R
Step5Bar-code shipping tag
MPI4040R1-6R8-R
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1816 (4540 Metric)
  • Material - Core
    Metal Composite
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    MPI4040
  • Size / Dimension
    0.175Lx0.160W 4.45mmx4.06mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    1.5A
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Shielding
    YES
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Inductance
    6.8μH
  • DC Resistance (DCR)
    250mOhm
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    3.2A
  • Rated Current-Max
    3.2A
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm