  • MPC8560CVT667JB
MPC8560CVT667JB
advertisement
Manufacturer No:
MPC8560CVT667JB
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MPC8560CVT667JB
Package:
784-BBGA, FCBGA
Datasheet:
MPC8560CVT667JB
Description:
PowerPC e500 Microprocessor MPC85xx Series MPC8560 784-BBGA, FCBGA
Purchasing and Inquiry
MPC8560CVT667JB Overview
The embedded microprocessor has been packed in 784-BBGA, FCBGA for convenient overseas shipping. High reliability is achieved using advanced packaging method Tray. Cores/Bus width is 1 Core 32-Bit. The operating temperature around -40°C~105°C TA should be understood. MPC85xx is its series number. The CPU is powered by a PowerPC e500 core. A total of DDR, SDRAM RAM controllers are used by this CPU. Featuring I2C, PCI, RapidIO, SPI, TDM, UART interfaces, this microprocessor can better serve you. The CPU runs I/O at 2.5V 3.3V. If you are looking for variants of the cpu microprocessor, try search with MPC8560.
MPC8560CVT667JB Features
PowerPC e500 Core
MPC8560CVT667JB Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MPC8560CVT667JB Microprocessor applications.
  • Tape drives
  • Microwave ovens
  • Xbox
  • Leakage current tester
  • Digital cameras
  • Fabric
  • Playstation
  • Hearing aids
  • Auto-breaking system
  • Broadband technology, video and voice processing
Step5Bar-code shipping tag
MPC8560CVT667JB
  • Package / Case
    784-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • Series
    MPC85xx
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    MPC8560
  • Speed
    667MHz
  • Core Processor
    PowerPC e500
  • Voltage - I/O
    2.5V 3.3V