Z84C0010FEC00TR
Z84C0010FEC00TR
899-Z84C0010FEC00TR
44-LQFP
Microprocessor Z80 Series Z84C00 10MHz 44-LQFP
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
Z84C0010FEC00TR Overview
Since the microprocessor is packed in 44-LQFP, shipping overseas is convenient. High reliability is achieved with advanced packaging method Tape & Reel (TR). Cores/Bus width is 1 Core 8-Bit. Identify the operating temperature around -40°C~100°C TA. A Z80 series item. I/O is run at 5.0V on this CPU. You can search for variants of a microprocessor with Z84C00. At 10MHz, the CPU operates. In many applications, this CPU is mounted with a Surface Mount bus. The CPU core voltage is 5V.