  • MPC563MVR66R
MPC563MVR66R
advertisement
Manufacturer No:
MPC563MVR66R
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MPC563MVR66R
Package:
388-BBGA
Datasheet:
MPC563MVR66R
Description:
512KB 512K x 8 FLASH PowerPC 32-Bit Microcontroller MPC5xx Series MPC563 2.6V 388-BBGA
Quantity:
In Stock : 5311
Step5Bar-code shipping tag
MPC563MVR66R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    PowerPC
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    25MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    512KB 512K x 8
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 32x10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    YES
  • PWM Channels
  • Address Bus Width
    24
  • ROM (words)
    524288
  • External Data Bus Width
    16
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    388-BBGA
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MPC5xx
  • Published
    1999
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    388
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.6V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MPC563
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B388
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.7V
  • Power Supplies
    2.65V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    56
  • Speed
    66MHz
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~2.7V