  • PIC16F1459-E/ML
PIC16F1459-E/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F1459-E/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16F1459-E/ML
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16F1459-E/ML
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F1459 48MHz 20-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 6334
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F1459-E/ML
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES @20MHZ WITH 2.3V MIN
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    48MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16F1459
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N20
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    14
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 9x10b; D/A 1x5b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    8192
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • Screening Level
    TS 16949
  • Length
    4mm
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ 16F