  • MMP1P15K-F
MMP1P15K-F
advertisement
Manufacturer No:
MMP1P15K-F
HK JDW NO:
192-MMP1P15K-F
Package:
Axial
Datasheet:
MMP1P15K-F
Description:
MMP 0.15μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 100V-DC 65V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MMP1P15K-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    MMP
  • Size / Dimension
    0.354W 0.197 Tx0.669L 9.00mm 5.00mmx17.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 65
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.15μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    65V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Size Code
    6720
  • Height
    9mm
  • Length
    17mm
  • Width
    5mm