  • MMIX1Y82N120C3H1
MMIX1Y82N120C3H1
advertisement
Manufacturer No:
MMIX1Y82N120C3H1
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-MMIX1Y82N120C3H1
Package:
24-PowerSMD, 21 Leads
Datasheet:
Description:
DISC IGBT SMPD PKG-STANDARD SMPD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MMIX1Y82N120C3H1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-PowerSMD, 21 Leads
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Part Status
    Active
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    320W
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Reverse Recovery Time
    78ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    78A
  • Power Dissipation-Max (Abs)
    320W
  • Test Condition
    600V, 80A, 2 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.4V @ 15V, 82A
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    215nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    320A
  • Td (on/off) @ 25°C
    29ns/192ns
  • Switching Energy
    4.95mJ (on), 2.78mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V