  • IXSH35N140A
IXSH35N140A
advertisement
Manufacturer No:
IXSH35N140A
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXSH35N140A
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXSH35N140A
Description:
Trans IGBT Chip N-CH 1.4KV 70A 3-Pin(3+Tab) TO-247AD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXSH35N140A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Test Condition
    960V, 35A, 3 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    4V @ 15V, 35A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    640 ns
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    120nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    140A
  • Td (on/off) @ 25°C
    40ns/150ns
  • Switching Energy
    4mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • VCEsat-Max
    4 V
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.500007g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    HIGH SPEED
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    300W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    300W
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Turn On Delay Time
    40 ns
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    150 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.4kV
  • Max Collector Current
    70A