  • MMA02040C2400FB300
MMA02040C2400FB300
advertisement
Manufacturer No:
MMA02040C2400FB300
HK JDW NO:
878-MMA02040C2400FB300
Description:
FIXED RESISTOR MMA - Professional Series, Thin Film, 240Ohm, 0.4W 2/5W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 56336
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
MMA02040C2400FB300
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    MELF, 0204
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    MMA - Professional
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    240Ohm
  • Power (Watts)
    0.4W 2/5W
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR, Blister, 7 Inch
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Operating Supply Voltage
    200V
  • Size Code
    1406
  • Diameter
    1.4mm