  • MCS04020C1001FE000
MCS04020C1001FE000
advertisement
Manufacturer No:
MCS04020C1001FE000
Manufacturer:
Vishay Beyschlag
HK JDW NO:
878-MCS04020C1001FE000
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
FIXED RESISTOR MCS - Professional Series, Thin Film, 1kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 8819
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCS04020C1001FE000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height
    381μm
  • Height Seated (Max)
    0.015 0.37mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    595.339986μg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MCS - Professional
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Sulfur
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    500μm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W