  • MM74HC14MX
MM74HC14MX
advertisement
Manufacturer No:
MM74HC14MX
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MM74HC14MX
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MM74HC14MX
Description:
21 ns ns 21 ns ns 8.75mm mm Gates & Inverters 5.2mA mA 1.5mm mm 240.999296mg mg Surface Mount Surface Mount 2V~6V V 2μA μA
Purchasing and Inquiry
MM74HC14MX Overview
Shipped in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), the part is easy to ship overseas. This packaging method provides high reliability because it uses advanced packaging techniques. A Inverter logic principle is used to make it work. This part needs a voltage of 2V~6V to function properly. Increasing operating temperature to around -55°C~125°C. Surface Mount is the mounting position of the part. Neither the high 5.2mA 5.2mA low state of output current is 5.2mA 5.2mA. The series 74HC contains it. Total terminations are 14. A significant improvement in the user experience can be achieved by the part since it has 6 functions. In HC/UH, this chip plays an important role. Search with 74HC14 if you are looking for device variants. Many applications require the use of this logic device with its Surface Mount mounting. Datasheets for 14 pin functions are available upon request. Quiescent parts carry 2μA current. The logic device shown here is a typical Gates. It has a capacitance of 50pF when loaded. The method TR has been incorporated into the package. Current output of the device is rated at 5.2mA. Operation involves 6 elements in total. It features Schmitt Trigger.
MM74HC14MX Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -55°C~125°C
HC/UH Family
Quiescent Current: 2μA
Output Current: 5.2mA
MM74HC14MX Applications
There are a lot of ON Semiconductor MM74HC14MX Gates and Inverters applications.
  • Communication
  • Grid adaptation function
  • CD player
  • Solar street light
  • Television
  • Game console
  • Fan
  • Fax machine
  • Digital camera
  • Induction cooker
Step5Bar-code shipping tag
MM74HC14MX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    240.999296mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Series
    74HC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    4.5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    74HC14
  • Number of Elements
    6
  • Voltage
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Output Current
    5.2mA
  • Propagation Delay
    21 ns
  • Quiescent Current
    2μA
  • Turn On Delay Time
    21 ns
  • Family
    HC/UH
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    5.2mA 5.2mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.004 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    21ns @ 6V, 50pF
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    38 ns
  • Logic Level - Low
    0.3V ~ 1.2V
  • Logic Level - High
    1.5V ~ 4.2V
  • Schmitt Trigger Input
    Yes
  • Height
    1.5mm
  • Length
    8.75mm
  • Width
    4mm