  • MLSG462M040JH0C
MLSG462M040JH0C
advertisement
Manufacturer No:
MLSG462M040JH0C
HK JDW NO:
192-MLSG462M040JH0C
Package:
FlatPack
Datasheet:
MLSG462M040JH0C
Description:
MLSG Slimpack 4600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.500Lx1.000W 63.50mmx25.40mm -55°C~125°C Bi-Polar FlatPack
Step5Bar-code shipping tag
MLSG462M040JH0C
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    FlatPack
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    MLSG Slimpack
  • Size / Dimension
    2.500Lx1.000W 63.50mmx25.40mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    40V
  • Capacitance
    4600μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    56mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.500 12.70mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 125°C
  • Polarization
    Bi-Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    12.3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    12.6A @ 20kHz
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm