  • MLS193M5R0EK1A
MLS193M5R0EK1A
advertisement
Manufacturer No:
MLS193M5R0EK1A
HK JDW NO:
192-MLS193M5R0EK1A
Package:
FlatPack, Tabbed
Datasheet:
MLS193M5R0EK1A
Description:
MLS 19000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 12.6A 1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed
Step5Bar-code shipping tag
MLS193M5R0EK1A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    FlatPack, Tabbed
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Mount
    Chassis Mount
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Series
    MLS
  • Published
    2016
  • Packaging
    Bulk
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    19000μF
  • Voltage - Rated DC
    5V
  • Lead Pitch
    25.4mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    76mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.000 25.40mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    5V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2nA
  • Ripple Current
    12.6A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    12.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    13.6A @ 20kHz
  • Length
    44.45mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm
  • Height
    12.7mm