  • MLP562M063EB1D
MLP562M063EB1D
advertisement
Manufacturer No:
MLP562M063EB1D
HK JDW NO:
192-MLP562M063EB1D
Package:
FlatPack, Tabbed
Datasheet:
MLP562M063EB1D
Description:
MLP 5600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 8.3A 3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm -55°C~85°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed
Step5Bar-code shipping tag
MLP562M063EB1D
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MLP
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    5600μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    25.4mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    36mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.000 25.40mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2nA
  • Ripple Current
    8.3A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    8.3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    9.3A @ 20kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    12.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm
  • Length
    76.2mm
  • Width
    44.45mm