  • MLP132M150EB1A
MLP132M150EB1A
advertisement
Manufacturer No:
MLP132M150EB1A
HK JDW NO:
192-MLP132M150EB1A
Package:
FlatPack, Tabbed
Datasheet:
MLP132M150EB1A
Description:
MLP 1300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 4.2A 3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm -55°C~85°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed
Quantity:
In Stock : 6130
Step5Bar-code shipping tag
MLP132M150EB1A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    12.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm
  • Length
    76.2mm
  • Width
    44.45mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    FlatPack, Tabbed
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MLP
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1300μF
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Lead Pitch
    25.4mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    143mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.000 25.40mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2nA
  • Ripple Current
    4.2A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.2A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5A @ 20kHz