  • MKT1820618065
MKT1820618065
advertisement
Manufacturer No:
MKT1820618065
HK JDW NO:
886-MKT1820618065
Datasheet:
MKT1820618065
Description:
MKT1820 18μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKT1820618065
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT1820
  • Size / Dimension
    1.260Lx0.354W 32.00mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±10%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    18μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    27.5082mm
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.748 19.00mm
  • Length
    32.004mm
  • Width
    8.9916mm