  • MKT1820247105
MKT1820247105
advertisement
Manufacturer No:
MKT1820247105
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MKT1820247105
Package:
Radial
Datasheet:
MKT1820247105
Description:
MKT1820 4700pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 1kV-DC 220V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKT1820247105
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT1820
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.512Lx0.217W 13.00mmx5.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm