  • MKT1817222404W
MKT1817222404W
advertisement
Manufacturer No:
MKT1817222404W
HK JDW NO:
886-MKT1817222404W
Package:
Radial
Datasheet:
MKT1817222404W
Description:
MKT1817 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKT1817222404W
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MKT1817
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Type
    General Purpose
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    2200pF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Depth
    2.5mm
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Length
    7.5mm
  • Width
    2.5mm