  • MKS4O141507F00KSSD
MKS4O141507F00KSSD
advertisement
Manufacturer No:
MKS4O141507F00KSSD
HK JDW NO:
864-MKS4O141507F00KSSD
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
MKS 4 1.5 UF 1000 VDC 19X32X41.5
Step5Bar-code shipping tag
MKS4O141507F00KSSD
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
  • Mfr
    WIMA
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Series
    MKS 4
  • Size / Dimension
    1.634" L x 0.748" W (41.50mm x 19.00mm)
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1.5 μF
  • Lead Spacing
    1.476" (37.50mm)
  • Voltage Rating - DC
    1000V (1kV)
  • Features
  • Voltage Rating - AC
    400V